Operativni sistem Windows

Evolucija operativnog sistema Windows

Windows je najčešće korišteni i najrasprostranjeniji operativni sistem. Prve verzije Windows-a su predstavljale grafičku nadogradnju DOS-a(Win3.1 i Win3.11). Pojavom verzije 95, Windows postaje kompletan i nezavisan operativni sistem. Neke od najpopularnijih verzija ovog operativnog sistema su Windows XP, Windows 7, a danas je aktuelna i popularna verzija Windows 10. Osnovna karakteristika im je grafičko okruženje. Dakle, sve naredbe su predstavljene grafički preko sličica(ikona) ili preko menija. Windows omogućava istovremeni rad sa više programa tzv.multitasking. Svaki program je predstavljen u svom prozoru, a rukovanje prozorima je praktično i jednostavno. Omogućena je jednostavna razmjena podataka među aplikacijama preko zajedničkog dijela memorije, tzv. Clipboard-a. Clipboard je omogućio maksimalnu iskorištenost specifičnosti pojedinih programa u radu(tekstualni editor, grafički programi, tabelarni programi).

Radno okruženje Windows-a je prilagodljivo potrebama različitih korisnika. Isto tako, instaliranje novih softverskih komponenti se vrši jednostavno putem meni vođenih dijaloga, uz pomoć tzv. Wizarda(čarobnjaka), tako da za instalaciju nije potrebno posebno informatičko znanje. Instaliranje hardverskih komponenti je također olakšano, prije svega zbog tehnike Plug and Play(utakni i koristi).
Struktura podataka predstavljena folderima i datotekama je jasna i pregledna, te jednostavna za manipulaciju.

Radna površina Windows-a se naziva desktop(radni sto). Organizovana je onako kako ljudi obično organizuju svoj radni sto. Tu se nalaze dokumenti sa kojima radimo, te alati potrebni za rad. Ikonice koje se nalaze na desktopu su sličice koje predstavljaju programe, datoteke, foldere i slično. Linija koja se nalazi na dnu ekrana, naziva se linija poslova ili taskbar, a na njoj su prikazane ikone svih aktivnih programa, odnosno otvorenih prozora. Na lijevoj strani je dugme Start, a na desnoj ikone pojedinih programa i neke ikone za sistemska podešavanja. Windows operativni sistem je baziran na koncepciji prozora, po čemu je i dobio naziv. Prozor u Windows OS je pravougaoni uokvireni element na ekranu, a može da predstavlja neki program, folder i slično.

Primjer prozora programa MS Word

    Osnovni elementi prozora su:
  • Nazivna traka – nalazi se u vrhu prozora na kojoj je naziv otvorenog prozora.
  • Alatne trake – sadrže najčešće korištene komande iz menija.
  • Traka sa menijima – sadrži nazive svih dostupnih padajućih menija.
  • Trake za pomjeranje(scrollbars) – pomoću njih se pomjeramo horizontalno i vertikalno po radnom prostoru prozora ukoliko je on veći od ekrana.
  • Radni prostor – prikazuje sadržaj objekta čiji je prozor otvoren.
  • Statusna linija – nalazi se na dnu prozora i sadrži neke podatke o statusu objekta kao što su trenutna stranica, ukupan broj stranica, položaj kursora, jezička podešavanja i slično.
Windows Explorer

Windows Explorer je jedan od najviše korištenih programa iz operativnog sistema Windows. To je program koji služi za pretraživanje sadržaja računara, ali i za organizaciju podataka na računaru: kreiranje, premještanje, te brisanje datoteka i foldera. Radni prostor Windows Explorera može da ima različite prikaze, a izmjena prikaza je moguća iz menija View ili još jednostavnije pomoću dugmeta Views iz alatne trake. Radi preglednosti i lakšeg rada, možemo izvršiti sortiranje sadržaja po imenu tj abecednim redom(prvo folderi, a zatim datoteke), po veličini, po tipu, te po datumima zadnje izmjene.

Datoteke

Datoteka je strukturirani skup podataka, sadržajno povezan, te pohranjen u memoriji računara. Datoteka je pojam s kojim se susrećemo i u svakodnevnom životu, naravno, uz zanemarivanje dijela definicije o memoriji računara: knjiga, slike, novine, spisak namirnica itd. Knjiga je npr. strukturirani skup podataka, sadržajno povezanih i pohranjenih na papiru. Isto vrijedi i za slike, novine itd. Dakle, ovdje govorimo o istim podacima zapisanim na drugačiji način, tj. u elektronskoj formi.

    Riječ datoteka je sastavljena od dvije riječi:
  • data – latinska riječ koja znači ono štoje poznato, podaci, utvrđene činjenice
  • teka – grčka riječ koja znači sveska, pisanska

Svaka datoteka posjeduje niz atributa, a jedan od osnovnih atributa je tip datoteke. Tip datoteka je određen nastavkom(ekstenzijom) u nazivu datoteke.

    Osnovni tipovi datoteka po sadržaju su:
  • tekstualne(.txt, .doc)
  • slike(.bmp, .jpg, .gif)
  • video(.avi, .wmv)
  • zvuk(.wav, .mp3)
  • izvršne(.exe, .com)
  • sistemske(.sys)
  • programske(.pas, .fr)

Skup datoteka različitih tipova

Kod nekih tipova možemo uočiti nekoliko različitih nastavaka. Nastavci dolaze od programa u kojem je datoteka kreirana.
Naziv datoteke sastoji se iz dva dijela: prvi je ime koje kreira korisnik, a drugi je nastavak koji dodaje sam program u kojem je datoteka kreirana. Datoteka prva kreirana u Word-u i datoteka prva kreirana u Paint-u su dvije različite datoteke: prva.doc i prva.bmp.
Također, svaka datoteka posjeduje: veličinu(u bajtima), regulisanje prava na čitanje i pisanje, datum nastanka, datum zadnjeg pristup i datum zadnje izmjene.

Folderi

Sve datoteke koje kreiramo, kao i datoteke programa nalaze se u memoriji računara – na disku. Uporedimo kućni ormar sa diskom! Sve stvari u ormaru(majice, hlače, čarape itd) mogu da predstavljaju različite datoteke na disku. Zamislimo da je ormar jedna cjelina, bez polica i ladica. Koliko bi nam vremena i truda trebalo da pronađemo bilo koju stvar iz ormara? Ista bi situacija bila i sa datotekama na disku kada bismo ih sve, bez ikakve organizacije, smjestili direktno na disk. Morali bismo svaki put kad nam zatreba neka datoteka pretraživati čitav disk dok je ne pronađemo. To bi nam znatno usporilo rad i izgubili bismo dragocjeno vrijeme. Ormar sa policama i ladicama u koje su uredno smještene naše stvari nam omogućava da brzo i lahko nađemo ono što nam treba: majice u jednoj polici, hlače u drugoj polici, čarape u jednoj ladici, šalovi u drugoj ladici itd. Analogno ladicama i policama ormara, na disku računara imamo foldere(fascikle, direktorije).

Primjer skupa foldera

Folderi su mjesta na disku na kojima se čuvaju datoteke. Unutar svakog foldera, pored datoteka mogu da se nalaze i folderi, tačnije njegovi podfolderi. Osnovni folder koji se nalazi direktno na disku naziva se korijenski folder(root) i u njemu se nalaze svi ostali folderi. Korisnik može kreirati folder po vlastitoj želji na bilo kojem mjestu na disku u koji će smjestiti odnosno razvrstati različite datoteke. Postoji već kreirani folderi poput My documents, Pictures, Music u koji također mogu razvrstati datoteke. Kako će neko organizovati svoje foldere individualna je odluka. Putanja daje tačnu lokaciju neke dateteke na računaru. Folderi su razdvojeni kosom crtom. Kao primjer možemo uzeti datoteku knjiga koja se nalazi u folderu My documents. Putanja te datoteke je sljedeća: C:\Documents and Settings\user\My Documents\knjiga.doc

    Pitanja:
  1. Šta je Windows i koje su najpopularnije verzije Windows OS-a?
  2. Šta omogućava multitasking, a šta clipboard?
  3. Šta je taskbar?
  4. Windows Explorer?
  5. Šta je datoteka i koji su osnovni tipovi datoteka?
  6. Folderi?