Od UNIVAC-a do danas razvoj računara se odvijao veoma brzo. Računar se razvijao iz velike mašine za jednostavne izračune u male, ali mnogo moćnije i sposobnije mašine. Evolucija računara u današnji oblik je definisana kroz pojam generacija računara. Svaka generacija računara je dizajnirana na osnovu razvoja novih tehnologija, rezultirajući boljim, jeftinijim i manjim računarima koji su moćniji, brži i efikasniji od svojih prethodnika. Trenutno postoji pet generacija računara, koji se razlikuju po tehnologiji i vremenu izrade.
I generacija započinje 1951.godine sa pojavom računara UNIVAC I u čijoj su osnovi bile elektroničke cijevi. Bili su velikih dimenzija, trošili su puno energije i često se kvarili. Izvodili su nekoliko stotina operacija u sekundi.
Prva generacija računara - elektronske cijevi
II generacija računara razvija se od 1959.godine kada se elektronske cijevi zamjenjuju poluprovodnicima tj. tranzistorima. Walter Brattain, John Bardeen i William Schockley izumili su 1947. godine novi elektronički element, tranzistor. Dimenzije, kao i cijene računara se smanjuju, povećava se sigurnost i brzina koja je porasla na stotine hiljada operacija u sekundi.
Druga generacija računara - tranzistori
III generacija računara razvija se od 1964.godine, a prepoznaje se po upotrebi integrisanih kola umjesto pojedinih tranzistora. Jack Kilby izradio je 1959. godine integrisano kolo. Računari su još manjih dimenzija, manje troše energije, cijena im se smanjuje, a povećava brzina rada. Imali su mogućnost priključka uređaja za daljinsku obradu podataka, kao i više ulazno-izlaznih uređaja.
Treća generacija računara - integrisana kola
IV generacija računara započela je 1972.godine izgradnjom serije računara IBM 370. Pojava prvog mikroprocesora, kao najsavremenije komponente koja je predstavljala kompletan procesor računara smještenog u jednom čipu, omogućuje još manju cijenu, manje dimenzije i povećanje brzine rada i kapaciteta memorije.
Četvrta generacija računara - mikroprocesor
V generacija računara računara zasnovana je na vještačkoj inteligenciji i drugim naprednim tehnologijama. Iako je još uvijek u razvoju (još od 1990.godine), postoje programi i informatičke tehnologije koje se primjenjuju kao što su: prepoznavanje glasa i dijelova tijela kod osoba, paralelna obrada podataka na više procesorskih mašina i slično. Danas se sve više govori i o šestoj generaciji koja se bazira na tzv. neuronskoj tehnologiji i multiprocesiranju, čime počinje simulirati procese koji se dešavaju u mozgu čovjeka.
Peta generacija računara - kvantni računari
Za kraj pogledajte jedan zanimljiv ilustrativni video: